Mauricius

Mauricius je ostrovní stát v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru. Tvoří ho stejnojmenný ostrov vulkanického původu o rozloze 1 865 km² s pobřežím dlouhým 330 km, které je téměř kompletně obklopeno korálovým útesem, ostrov Rodrigues o rozloze 108 km² vzdálený 560 km severovýchodně od hlavního ostrova a několik menších ostrovů. Na to, jak dovede Indický oceán běsnit, je pobřeží velmi klidné. Břehy ostrova jsou totiž lemovány korálovými útesy ve vzdálenosti několika stovek metrů od pobřeží, takže moře v relativně mělkých lagunách je klidné a pláže jsou chráněny před vlnami. Celé pobřeží je velmi rozmanité a také celkový charakter jednotlivých částí ostrova se liší. Ale jedno mají společné – pakliže přijedete, díky celoročnímu nádhernému slunečnímu počasí nikdy neprohloupíte. Na ostrově je to jazykově velmi pestré, ale domluvíte se vždycky. Protože je tam dobrá vůle se domluvit. Dvě třetiny obyvatel jsou indického původu, zbytek jsou převážně míšenci, asi 4 % tvoří francouzsky mluvící obyvatelé evropského původu, asi 2 % jsou čínského původu. Přestože oficiálním úředním jazykem je angličtina, zdaleka nejpoužívanějším jazykem je Morisien, kreolský jazyk, který má za základ francouzštinu, Ten je mateřským jazykem pro 80 % obyvatel, zbytek obyvatel ho používá jako druhý dorozumívací jazyk. Dále se na ostrově mluví různými indickými dialekty, hindsky, francouzsky a čínsky. V médiích dominuje spisovná francouzština. Hlavní město je Port Louis.

Turistika a zajímavosti

V historickém muzeu v Mahébourgu se lze poučit o historii Mauricia. Milovníci rostlin mohou navštívit botanickou zahradu Sir Seewoosagur Ramgoolam v Pamplemousses, kde byla také postavena první továrna na zpracování cukrové třtiny na ostrově. Ve městě Moka se nacházejí dvě zajímavé historické stavby – La Réduit a Eureka – pečlivě zrekonstruované domy. Světový unikát nabízí i oblast Chamarel. Tento přírodní úkaz je vulkanického původu. Ostrovní kuchyně je kosmopolitní, velký důraz se samozřejmě klade na plody moře, ryby a množství chutného ovoce. Mauricius je známý výrobou modelů starých lodí vytvořených podle původních plánů a výrobou třtinových rumů. Dále se zde dají koupit ozdoby na šaty, šperky, proutěné a hrnčířské zboží či suvenýry z moře. Mauritius je také vynikajícím místem pro nákup různého oblečení, textilií a hlavně pleteného zboží. V době, kdy byla země britskou kolonií, používala britské známky. Nejznámějšími známkami světa se staly modrý a červený Mauricius kvůli malému počtu vydaných kusů a snad chybnému nápisu POST PAID. Na aukci v New Yorku v roce 1968 byla vydražena obálka s těmito dvěma červenými nalepenými známkami za 380 000 dolarů. Od roku 1877 byl Mauricius jako kolonie nepřímým členem UPU, což je Světová poštovní unie, po získání samostatnosti získal roku 1969 členství přímé.

Východní pobřeží

Hory tady padají rovnou do moře. Je to krásné a díky optickému odrazu tu má moře temnější, modrozelenou barvu. Tato část ostrova jednou z nejmalebnějších. Vítr je dost silný zejména v zimě (to znamená v červnu, červenci a srpnu). V létě přináší příjemné osvěžení. Najdete tady největší lagunu ostrova, táhnoucí se od Vieux Grand Port více než 20 km na sever. Nejznámější pláže a střediska jsou při laguně Belle Mare - doslova kilometry bílého písku u stejnojmenného letoviska. Kouzelný je i ostrůvek Ile aux Cerfs (3 kilometry čtvereční) s bohatou nabídkou vodních sportů, snadno dostupný motorovým člunem z osady Trou d’Eau Douce, odkud je případně možné při odlivu přejít na další ostrůvek Ile de l’Est. Prostě pěší tůra po ostrovech, protože nohy tady padají rovnou do moře!

Západní pobřeží

Zlato je na Západě! Nacházejí se tam jedny z nejhezčích ostrovních pláží s pískem, připomínajícím bílé zlato. Navíc přilehlé vnitrozemí nabízí krajinu neobyčejné krásy a je dobře přístupné. Nejznámější střediska leží při dlouhé pláži, lemované přesličníky „filaos“, v blízkosti městečka Flic en Flac, kde najdete restaurace, kasino, obchůdky i diskotéky. Středisko Le Morne pro svoji krásu nechybí na žádném prospektu ostrova, s palmami a horou Le Morne Brabant na obzoru. A líně klidný Tamarin s vyhlídkou na okolní hory je obzvlášť vhodný pro surfaře. Navíc mají zdejší lidé - ale to platí o celém ostrově - zlaté srdce!

Jižní pobřeží

„Divoký jih“ ostrova má méně pláží i turistických středisek a v některých úsecích pobřeží chybí ochranná korálová bariéra, takže mořský příboj naráží rovnou na skalnaté útesy. Ale to má své nesporné výhody - překrásná příroda je zde nejméně dotčena turistickým ruchem. K nejoblíbenějším rekreačním místům paří Blue Lagoon na jihovýchodě nedaleko Mahébourg, vyhledávaná milovníky jachtingu, kitesurfu, windsurfingu, šnorchlování a dalších vodních sportů, a Pointe aux Roches úplně na jihu. Ráj pro dobrodruhy a milovníky adrenalinu – tak to je divoký jih.

Severní pobřeží

Nešťasný mys je na šťastném pobřeží. Když se ponoříte do teplé modravé vody mělkých lagun pochopíte, že tady snad ani nemohou žít naštvaní lidé. Celá severní část ostrova je plochá a její krása je v plážích. Jsou tu skvělé podmínky pro plachtění, vodní lyžování a paragliding nebo potápění. Vnitrozemskými zajímavými místy jsou La Nicoliere a botanická zahrada Pamplemousses. Protože vítr fouká od pevniny a laguny jsou dobře chráněné, je tento region ideální pro dovolenou i ve větrných zimních měsících. Přitom jde o turisticky nejrozvinutější oblast s nejpestřejším spektrem zábavy. Centrem je letovisko Grand Baie s restauracemi a hospůdkami, malými obchůdky, diskotékami a bary. Cap Malheureux - Nešťastný mys je vyhledáván potápěči, které přitahují vraky ztroskotaných lodí. Turisty zase přitahuje romantický kostelík. Pláž Grand Baie je jedna z nejlepších pro plachtění, windsurfing a vodní lyžování. Rušnější Mont Choisy je nejdelší a nejrozlehlejší pláží ostrova, je na ní pomník prvního letu z Mauricia na Réunion. Pláž Pereybére je sevřená mysy Pointe Église a Pointe d’Azur, s palmami a přesličníky, s nádherně modrou vodou v laguně. Trou aux Biches je považována za ideální pro šnorchlování, protože korálové útesy jsou v bezprostřední blízkosti bílé pláže. Na všech plážích je tak nějak domácky živo a nejsou to jen turisté. Jsou plné šťastných obyvatel šťastného pobřeží.

Služby

Díky našim zkušenostem, kontaktům a spolupracovníkům jsme schopni zajistit Vám v podstatě vše, co náš nádherný ostrov nabízí. Zjistěte více o Mauriciu!

Je nám líto, ale Váš prohlížeč není podporován.